Venkovní trampolíny s ochrannou sítí zažívají boom

Již po několik let zažívají zahradní trampolíny obrovský vzestup zájmu, tento trend k nám přišel ze západu zejména pak z USA a z evropských zemí pak zvláště z Holandska a Německa, v těchto zemích má skákání na trampolíně velmi dlouhou tradici, ale masovému rozšíření bránila zejména poměrně dost vysoká pořizovací cena a dále pak absence bezpečnostních prvků trampolín.

Zahradní trampolíny neměli z počátku žádný kryt pružin, nedodával se k nim žádný žebřík a naprosto chyběla jakákoliv ochrana před pádem na zem. Toto se postupně začalo měnit koncem devadesátých let, kdy některé firmy začali s produkcí trampolín, které již měli ochranné prvky, tak jak je známe dnes, měli kryt pružin, který zabraňoval propadnutí končetin mezi pružinami a jejich poranění, trampolíny začaly být vybavovány ochrannou sítí, která brání tomu, aby skákající osoba spadla na zem a zranila se.

Tyto bezpečnostní prvky jsou naštěstí dnes již standardem a řada seriózních prodejců dodává k trampolínám zdarma i žebřík a krycí plachtu proti dešti.

Masová výroba pak umožnila srazit cenu trampolín na historické minimum a tím se trampolína s ochrannou sítí stala dostupná naprosto pro každého a z trampolín se stal doslova prodejní hit a v zahradách se objevují čím dál častěji. Její univerzálnost kdy jí lze používat jako trampolína pro děti i pro dospělé ještě více zvyšuje její oblibu. Trampolína se tak stala společně s různými dětskými skluzavkami a pískovišti nejoblíbenější venkovní hračkou a na zahradě tak získala své nezastupitelné místo.

 

Historie vzniku trampolín a trampolínového sportu

Úplně prvním počinem skoků do výšky, které by se s trochou nadsázky dali připodobnit ke skoku na trampolíně byly skoky, které prováděli eskymáčtí obyvatelé Inuité na napnutých mrožích kůžích.

Skoky do výšky pak lidstvo fascinovali i ve středověku a tak potulní akrobaté a kejklíři skákali na různých pružných prknech či plachtách, kterou držela v kruhu skupina lidí.

První trampolína byla sestrojena francouzským akrobatem du Trampoline, který dal vlastně trampolínám jméno.

První moderní trampolínu pak sestrojili v roce 1936 George Nissen  a Larry Griswold, Nissen sám byl závodník v gymnastice a potápění a proto znal potřeby sportovců a dokázal si představit jaké sportovní a hlavně obchodní využití může trampolína jako sportovní pomůcka přinést, proto v roce 1942 začal Nissen a Griswold vyrábět jako první na světě trampolíny sériově a trampolínu si nechali patentovat.

Velký rozmach pro trampolíny způsobil zejména armádní zájem USA, kdy armáda začala trampolíny používat pro trénink námořnictva, pilotů a navigátorů, protože skoky na trampolíně zlepšovali nejen fyzický stav, ale i soustředěnost a prostorovou orientaci.

V roce 1947 se pak v Dallasu (USA) uskutečnil  historicky první závod skoků na trampolíně, o téměř 20 let později se v roce 1964 uskutečnilo v Londýně první mistrovství světa jednotlivců a o rok později první mistrovství světa v soutěžích synchronních dvojic v Lafayette ve Francii.

  

Značkovou či neznačkovou trampolínu

Rozhodujete se o nákupu dětské trampolíny a nevíte pro jakou se rozhodnout? Jistě, je to opravdu těžké rozhodování, zvláště, když trampolín plný internet a prodávají se ve skoro každém supermarketu  a to je právě ten kámen úrazu, trh je sice přehlcen, ale bohužel velkým množstvím nekvalitních, neznačkových trampolín pochybného původu.

Tyto nejlevnější trampolíny s cenou kolem tří tisíc korun za trampolínu o průměru 305 cm jsou obvykle silně ošizené na materiálu, aby se prodejce na tuto nízkou cenu dostal,

mají menší průměr a sílu trubek, bohužel je ošizený i počet „U“ noh, které jsou velmi důležité pro stabilitu a bezpečnost trampolín, proto určitě pozor, kvalitní trampolína 305 cm musí mít vždy 4 „U“ nohy, které jsou velmi důležité pro stabilitu celé trampolíny, dalším důležitým znakem je ochranná síť s osmi podpěrnými trubkami, které ovšem musí být až na zem, bohužel řada prodejců prodává trampolíny pouze se šesti podpěrnými trubkami a ještě ke všemu jsou tyto trubky krátké a nejsou protaženy až na zem, takové šetření může být v konečném důsledku i nebezpečné, ale mnoho prodejců, chce jen rychle prodat a pak se ztratit.

Mnoho prodejců těchto nekvalitních trampolín je právě z Polska či měst, která jsou od Polska kousek, jako například Ostrava, Bohumín, Český Těšín atd. před těmito prodejci a hlavně jejich nekvalitním zbožím je lépe se mít na pozoru a rozhodně jejich nekalé praktiky nepodporovat.

Jako velmi vhodné řešení se jistě jeví, raději si něco připlatit a zakoupit některou ze značkových trampolín jako jsou například značka 4jumping, u značkových trampolín máte vždy jistotu, že jsou trampolíny kvalitní a bezpečné a při jejich používání nemůže dojít k ohrožení Vašeho dítěte.

V neposlední řadě je důležité, že při správném zacházení Vám taková značková trampolína, vydrží v pořádku spousty let, takže se i jejich vyšší pořizovací cena určitě vrátí.

  

Značková trampolína s ochrannou sítí, zdravé a bezpečné skákání

Máte pocit, že trpíte nedostatkem pohybu a máte ten samý pocit i u svých dětí, vysedává Vaše dítě hodiny a hodiny u počítače a dostat ho ven a donutit k pohybu je nadlidský úkon?

Řešením může být zahradní trampolína, která samozřejmě nemusí nutně sloužit pouze dětem, nemusí to být pouze trampolína pro děti, pokud se vybere správný rozměr trampolíny, může sloužit celé rodině.

Velmi praktický je rozměr305 cm, tato velikost poskytuje dostatečně prostoru skákajícímu, ale zároveň nezabírá tolik prostoru na zahradě, v neposlední řadě je samozřejmě cena u tohoto rozměru nižší než u velkých rozměrů, které jsou vlastně zbytečně velké a pro skákajícího stejně nevyužitelné.

Skákání na trampolíně je velmi zdravé a daleko účinnější, než třeba běhání, skákání na trampolíně posiluje prakticky všechny svaly v těle a vzhledem k tomu, že je zapojeno při skákání celé tělo, dochází k rychlému spalování energie a jejímu spotřebování.

Aby ale bylo takové skákání bezpečné, je velmi důležité, aby taková venkovní trampolína byla i s ochrannou sítí, trampolína se sítí je velmi bezpečná, protože síť aktivně zabraňuje vypadnutí skákajícího z trampolíny na zem a eliminuje tím možnost způsobení úrazu či zranění.

Dalším důležitým aspektem při nákupu určitě měl být, aby pořizovaná skákací trampolína byla značková, přeci jen je na trhu řada nepoctivých prodejců, kterým nedělá problém, nabízet na kvalitě ošizené trampolíny a slibovat nesplnitelné, ne náhodou jsou tito prodejci obvykle z Polska či z hraničních měst s Polskem jako je například Bohumín, Český Těšín atd.

Těmto neznačkovým trampolínám je určitě dobré se hodně velkým obloukem vyhnout a předejít tím mnoha problémům, které by mohlo jejich používání způsobit.

 Značka produktu a u trampolíny to platí dvojnásob je z tohoto důvodu velmi důležitá.

Velmi dobré kvality jsou například trampolíny značky 4jumping. Tato značka trampolín splňuje veškeré požadavky na kvalitu a bezpečnost trampolín a zaručují při správném užívání i jejich velmi dlouhou životnost.